Farbenie a typy farieb

Farbenie a typy farieb

Ak plánujete zmenu farby vlasov a tápate v názvoch demi, semi, preliv ..., tak práve pre Vás je tento prehľad. Niektoré farbenia môžete vyskúšať doma, iné radšej ponechajte na profesionálov.

Do rúk profesionálov určite vložte akékoľvek zosvetľovanie. Môžete sa ale na zosvetlenie pripraviť. V článku "Sezóna zosvetľovanie" nájdete rôzne techniky, o ktoré môžete svojho obľúbeného kaderníka požiadať. Teraz už ale späť k rôznym typom farieb.

Permanentné farby na vlasy

Práve túto metódu farbenia doma neskúšajte. Farbenie týmito farbami je alchýmia, ktorú správne vytvorí len profesionálny kaderník. Počas procesu farbenia permanentnými farbami sa musí narušiť vlasové vlákno tak, aby mal pigment možnosť preniknúť hlboko do vlasu a poskytnúť úplné krytie. Vlasová kutikula musí byť otvorená alkalickou látkou, napr. amoniakom. Permanentné farby obsahujú peroxid vodíka, ktorý pôsobí ako vyvíjač (činidlo). Väčšina permanentných farieb používa dvojfázový proces, ktorý prebieha súčasne - farbiaca časť eliminuje súčasné farebné pigmenty a zároveň vlas absorbuje nové farebné častice.

 

Demi permanentné farby na vlasy

Medzistupeň medzi permanentnou a semi-permanentnnou farbou je farba demi-permanentná. Pigment obsahuje väčšie molekuly, ktoré nie sú toľko náchylné na vymývanie ako u semi-permanentných farieb. Neobsahujú amoniak, a tak existujúcu farbu neodfarbí. Trendy farebné tóny demi-permanentných farieb ponúka značka Matrix - SoColor Cult

 

Semi-permanentné farby na vlasy

Semi-permanentná farba je kompromisom medzi prelivom a permanentnou farbou na vlasy. Je vhodná pre krytie začínajúcich šedín. Obsahuje malé množstvo aktivačnej látky (peroxidu), ktorá otvorí vlasové vlákno a farebné pigmenty vďaka nej preniknú hlbšie do vlasového vlákna, maximálne však do strednej časti vlasu. Semi-permanentné farby dodajú vlasom lesk a bohatú farbu. Neobsahujú amoniak, takže sa farba nedostane do hĺbky a po čase sa vymyje. Svoj intenzívny tón stráca po 1-10 umytiach, podľa typu vlasov. Na trhu sú tiež k dostaniu semi-permanentné farby bez peroxidu, napr. L'Oréal Dia Richesse.

Preliv

Preliv dodá vlasom len dočasný odtieň a nabáda tak k experimentom. Farebné pigmenty sa dostávajú len na povrch vlasu a vlasová kutikula sa nemusí chemickým procesom otvárať. Vyskúšajte napríklad obľúbený  L'Oréal Chromative.

 

Farebný make-up

Šampónom zmývateľné farby na vlasy, ktoré sú viditeľné na všetkých typoch vlasov. Nosia sa ako make-up. Ráno nanesiete, večer odlíčite (zmyjete). Vyskúšajte napríklad ten od  L'Oréal Professionnel

 

Vlasový korektor

Perfektný pomocník na krytie odrastených vlasov je vlasový korektor. Korektor využijete medzi návštevami kaderníka. Okamžite zjemní farebný prechod, rýchlo zasychá a ľahko sa vymýva. Nájdite si svoj odtieň.

 

Súvisiace články